VÜCUT GELİŞTİRİRKEN SAĞLIĞINIZI KAYBETMEYİN!

VÜCUT GELİŞTİRİRKEN SAĞLIĞINIZI KAYBETMEYİN!
 
 
Vücut geliştirmeyi öncelikle spordan ziyade egzersiz ve sağlıklı bedene sahip olmak için yapın. Spor nedir? Spor belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel gelişmeye yararlı, eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan beden hareketlerinin tümünün ortak adıdır. Halk dilinde ”spor yapıyorum” tabiri yanlıştır. Doğrusu ”egzersiz yapıyorum” olmalıdır.
 
Bunları neden anlatıyorum? Ülkemizde inanılmaz bir bilgi kirliliği mevcut. Ben akademik vücut geliştirme ve fitness profesyoneli olarak konuşuyorum. Fakat alaylı kişilerin virüs gibi yayıldığı bu camiada kulaktan kulağa yanlış bilginin aktarılmasıyla ”vücut geliştirmeye yeni başlamış veya uzun zamandır uğraşan çoğu kişinin” yanlış egzersiz planı uygulayıp, yanlış beslenmesine şahit oluyorum. Günde 15 yumurta, 2kg et, tencere dolusu beyaz pirinç tüketenleri mi yoksa kilolarca ağırlığı sırtlayıp yanlış teknik ve formda ”egzersiz hareketi” yapmaya çalışanları mı anlatayım bilemedim. Arkadaşlar bu uygulamaların hepsi ileriki yıllarda size hastane masrafı olarak geri dönecektir. Omurga, eklem ve iskelet problemleri, organ rahatsızlıkları (karaciğer, böbrek, mide, kalp gibi…) bunların başlıcalarıdır.
 
Düzgün ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için içinde ne olduğunu bilmediğiniz onlarca supplement (halk tabiri ile besin desteği), kilolarca et, tencereler dolusu beyaz pirinç tüketip, yüzlerce kiloluk ağırlıklar kaldırmanıza gerek yok. Sportif hedefiniz doğrultusunda günlük tüketmeniz gereken kalori miktarına göre yeterli beslendiğinizde ve sportif hedefiniz doğrultusunda doğru egzersiz programı uyguladığınızda zaten zamanla geliştiğinizi göreceksiniz.
 
Bir şey itiraf etmem gerekirse; Bu işe profesyonel manada başlamaya karar verdiğimde (18 yaşımda üniversite 1. sınıftayken) aminoasit, whey protein, bcaa, ıvır zıvır tüm supplementleri almıştım. Daha kullanmadan ”Waoww işte şimdi olacak!” diyerek profesyonel tribine girmiştim. Tiksine tiksine onlarca yumurta, kilolarca et, tencere dolusu beyaz pirinç tüketerek, kilolarca ağırlık kaldırarak profesyonel olduğumu düşünüyordum. Akademide ve katıldığım eğitimlerde her geçen sene bilgi birikimim arttıkça yaptığım tüm uygulamaların ”zaman kaybı ve aptallık” olduğunu anladım. Yağlanan karaciğerim ve sakatlanan omuz, dirsek eklemim de cabası…
 
Yarışmalarda gördüğümüz dev cüsseli abilerin tek bir sırrı var! Tahmin edenlerin olduğunu biliyorum. Tahmin edemeyenlere de hemen söyleyeyim. Steroid! Bu abiler size bolca yemek yemeyi ve kilolarca ağırlık kaldırmayı öğütlerse derhal oradan kaçın. Hem sağlığınızdan hem de paranızdan olursunuz. Çünkü bir çoğu ilaç kullandığını söylemiyor. O dev cüsselere sahip olmak için steroid kullanmaktan başka çareniz maalesef yok. Sosyal medyada en çok aldığım yorumlardan başlıcaları ”çok yavaş gelişiyorsun, hep aynısın, hacim alamıyorsun.” gibi söylemler… Evet hacim alamıyorum, çok hızlı gelişemiyorum çünkü steroid kullanmıyorum. Ama biliyorum ki organlarım sağlıklı, eklemlerim ve iskeletim sağlıklı, bağışıklık sistemim güçlü, psikolojim sağlıklı, en önemlisi de bu vücut benim! Steroid ile yapılan vücutlar kiralıktır. Çöküşü çok hızlıdır.
 
Özetleyecek olursam; Bu işte yarışma hedefiniz yoksa kesinlikle sağlıklı yaşam ve doğallık prensibini terketmeyin. Gideceğiniz fitness salonunun hijyenik olmasına ve çalışan antrenörlerin ”uzman” olmasına dikkat edin. Antrenörlerin aldığı eğitimi sorgulayın. Bu ayıp bir şey değil! Kendinizi emanet edeceğiniz kişiyi tanımanız en büyük hakkınız. Antrenörünüzün çalıştırdığı ve geliştirdiği referanslar olup olmadığını sorgulayın. Bu doğrultuda bir fitness salonuna kayıt olursanız hedeflediğiniz vücuda sağlıklı bir şekilde ulaşabilir, zaman kaybetmemiş olursunuz.

Akademik Fitness Uzmanı İsacan Akhan

Instagram: isacanakhan

Size özel hazırlanan beslenme ve egzersiz programları dahilinde çalışarak, profesyonel destek almak isterseniz ”uzaktan eğitim paketlerimizi” inceleyebilirsiniz.