SPORCULAR İÇİN AROMATERAPİ

SPORCULAR İÇİN AROMATERAPİ

Aromaterapi son dönemlerde oldukça popüler ve benim de çok sevdiğim bir uygulama. Bitkilerden elde edilen bu değerli yağların çok çeşitli kullanımları olmasının yanında, sporculara da sunduğu çok şey var. Gelin aromaterapinin güzel kokulu dünyasını birlikte keşfedelim!

Aromaterapi, bitkilerin yaprak, çiçek, tohum gibi çeşitli kısımlarından elde edilen yağların sağlık, güzellik ve iyilik hali için kullanılmasıdır diyebiliriz. Bitkilerden elde ettiğimiz bu yağları, bitkilerin yapısında bulunan aktif bileşenleri içerisine hapsetmesi sayesinde pek çok amaçla kullanabiliyoruz. Akla ilk gelen etkileri şöyle:

-Rahatlamaya stresten arınmaya yardımcı olur.

-Uyku kalitesini artırır.

-Cildi besler ve cilt kusurlarını iyileştirir.

-Odaklanmayı kolaylaştırır ve mental performansı artırır.

-Enerji verir ve fiziksel performansı artırır.

-Mikroorganizmalara karşı etkilidir.

-Ağrı kesici özelliği vardır.

-Sindirim sistemini destekler.

-Bağışıklık sistemini destekler.

Değerli yağların bu etkileri 6 bin yıldır önce keşfedilmiş ve günümüzde modern ve bilimsel şekilde uygulanmakta. Onlarca, hatta yüzlerce yağın bulunduğu aromaterapide, her bir yağın karakteristik bir özelliği var. Örneğin; akne ve sebum kontrolü dendiğinde akla ilk gelen yağ çay ağacı yağı olurken, rahatlama, stresi azaltma ve uyku kalitesi dendiğinde akla ilk gelen lavanta yağı oluyor.  Migren ağrısını kesmede, mide bulantısını ilaçsız tedavi etmede ve sportif performansı artırmada aklan ilk gelen yağ ise nane yağı. Kısacası, ihtiyacınız her ne olursa olsun aromaterapide size uygun bir yağ mutlaka vardır.

İyi yaşam, diğer adıyla wellness ile ilgilenen kişiler bu yağların kullanımına aşina olsalar da ben bir spor eczacısı olarak profesyonel sporculardaki kullanımını da oldukça önemsiyorum.

SPORCULAR AROMATERAPİDEN NASIL YARARLANABİLİR?

Soluma yoluyla alındığında egzersiz performansını ve odaklanmayı artırır.

Masaj yağı olarak kas ve eklemlere uygulanabilir. Performans öncesinde uygulandığında performansa hazırlar, performans sonrası uygulandığında toparlanmaya yardımcı olur.

Gerginlik ve performans kaygısını azaltmak için, uyku kalitesini artırmak için kullanılabilir.

Ağrılı bölgeye uygulandığında ağrı kesici etki gösterir. (Bu önemli bir etkidir çünkü ağrı kesici kullanımı sportif performansı ve iyileşmeyi olumsuz yönde etkileyebilir)

Burkulma, morarma, şişme, yaralanma gibi durumlarda iyileşmeyi hızlandırır.

Ayak mantarı veya kontamine yüzeylerle temas sonucu oluşan çeşitli deri enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

Bağışıklık sistemini destekler.

Diğer pek çok sağlık sorununda ilaç kullanımına gerek kalmadan tedavi sağlayabilir. (Profesyonel sporcularda yasaklı ilaç kullanımı önemli bir sorun teşkil eder)

AROMATERAPİ NASIL UYGULANABİLİR?

Uçucu yağlar, tek başlarına az miktarda veya sabit bir yağla karıştırarak daha büyük miktarlarda uygulanabilir. Örneğin az miktarda uçucu yağı cildinize uygulayarak, avuç içlerinize uyguladığınız yağı koklayarak, istediğiniz bölgeye masaj yaparak ya da difüzör yardımıyla buharını koklayarak kullanabilirsiniz. Cilt bakımı için kullanılan yağları krem, losyon, serum şeklinde uygulayabilir veya rahatlamak için sıcak küvet suyuna ekleyebilirsiniz. Aynı gruptan birkaç uçucu yağın, etkinliklerini desteklemek amacıyla karıştırıldığı uygulamalar da vardır. Size özel bir karışım hazırlaması için eczacınıza danışabilirsiniz.

NELERE DİKKAT ETMEK LAZIM?

Aromaterapi hemen herkese güvenle uygulanan bir yöntem olsa da bebeklerde, çocuklarda, hamilelerde ve emziren annelerde doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Alerji, epilepsi, hipertansiyon, psikiyatrik tedavi ve homeopatik tedavi durumlarında doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Yalnızca haricen yani vücudun dışına kullanılmalıdır. Beslenme veya kan yoluyla uygulanmamalıdır.

Kaliteli yağlar tercih edilmelidir.

Uçucu yağlar ağzı kapalı şekilde, serin ortamda, direkt güneş ışığından uzakta ve amber renkli şişelerde saklanmalıdır.

Rengi kokusu bozulmuş yağlar kullanılmamalıdır.

Bazı yağların dikkat edilmesi gereken özellikleri vardır. Örneğin kekik yağı cilde direkt uygulandığında cildi tahriş edebilir veya limon yağını uyguladıktan sonra 12 saat boyunca güneşle temas edilmemelidir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışmanız iyi olur.

Alpha Academy Spor Eczacısı İrem Ergeç

Instagram: spor_eczacisi

Size özel hazırlanan beslenme ve egzersiz programları dahilinde çalışarak, profesyonel destek almak isterseniz ”uzaktan eğitim paketlerimizi” inceleyebilirsiniz.