KASLARINI ARA ÖĞÜNLE BESLE

KASLARINI ARA ÖĞÜNLE BESLE

Çoğunlukla ara öğünlerin dikkate alınmadığını düşünürsek; antrenmanda döktüğünüz terlerin karşılığını tam almak istiyorsanız, kas yapımını destekleyen sağlıklı ara öğünler atıştırmak günlük rutininizin değişmez bir parçası olmalı. Spor sonrasında tükettiğiniz gıdalar yağ yakımını, kas yapımını, hatta bir sonraki antrenman sırasındaki performansınızı büyük ölçüde etkiliyor. Asıl kas yapımının spordan sonra başladığını düşünürsek, spordan hemen sonra yediğiniz şeylerin belirgin six pack ile ayva göbek arasındaki çizgiyi belirleyecek kadar önemli olduğunu söyleyebilirim. Merak etmeyin, bu öğünleri hazırlaması ve tüketmesi çok pratik.

 

Yumurta

Anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan bu muhteşem besin, yoğun bir antrenmanın arkasından tüketebileceğiniz en doğru besinlerin başını çekiyor. Yumurtayı sadece ana öğün değil, ara öğün olarak da tüketebilirsiniz. Önceden haşlayın, ardından bir kaba koyup spor sonrasında kaslarınız için saklayın. Hazırlaması ve tüketmesi pratik olduğu için vazgeçilmez tercihiniz olmaya aday.

 

Yabanmersini

Spor sonrasınra taze bir şeyler tüketmek istiyorsanız yabanmersini tam size göre. Bu leziz atıştırmalık sağladığı yüksek antioksidan etki sayesinde kas toparlanmasını üç kat artırıyor. Sabah antrenmanı yaptıysanız, öğle yemeğine kadar bir avuç yabanmersini atıştırmak iyi bir fikir olur. Dilerseniz yoğurda karıştırıp da yiyebilirsiniz.

 

Hindi Füme

Et ürünlerini sevenler bu fikre bayılacak. Spor sonrasında tam tahıllı ekmek ve hindi fümeyle hazırlayacağınız bir sandviç ile çelik gibi kaslara merhaba diyebilirsiniz. Çünkü yüksek proteine ve düşük yağ içeriğine sahip hindi füme ile kompleks karbonhidrat kaynağı olan tam tahıllı ekmek, spor sonrasında ihtiyacınız olan enerjiyi size kazandıracak. Dahası, kas inşasını büyük oranda hızlandıracak.

 

Kinoa

Spor sonrasında kaslarınıza enerji için glikojen sağlamak ve karbonhidrat ihtiyacınızı karşılamak adına, ana öğün için olduğu kadar ara öğün için de harika bir alternatif olan kinayı mutlaka beslenme düzeninize dahil edin. Aynı zamanda yüksek protein ve lif içeriğine sahip benzersiz bir tahıl olan kinoayı haşlayıp, bir kase yoğurdun içine koyarak da tüketebilirsiniz.

 

Çikolatalı Süt

Çikolatalı süt hem lezzetli, hem de spor sonrası için tercih edilen birçok protein içeceğinden daha etkili. Protein, karbonhidrat, kalsiyum ve potasyumdan zengin bu besin, antrenman esnasında yorulan kaslarınızın onarılmasında büyük rol oynuyor. Ancak sütü tüketeceğiniz saat önemli. Spordan sonra 30 dakika içinde içmeye bakın.

 

Yoğurt

Spor sonrasında hem ihtiyacınız olan karbonhidratı hem de proteini almak oldukça önemli. Bu ihtiyaçları ferah yoldan karşılamak istiyorsanız seçiminiz bir kâse yoğurttan yana olsun. Probiyotik yoğurdun içine katacağınız yulaf ve taze meyve sayesinde kaslarınız daha sağlam, vücudunuz ve sindirim sisteminiz daha güçlü olacak.

 

Kuru Meyve ve Kuruyemiş

Tıpkı spor öncesinde olduğu gibi, spor sonrasında da enerjinin toparlanmasına ve kas yapımına yardımcı olan bu harika ara öğün, yüksek enerji, protein ve yararlı yağlar sunuyor. Dilediğiniz kuru meyveyi badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişlerle karıştırıp, küçük porsiyonlar halinde yanınızda taşıyın ve spordan sonra atıştırın.

 

Ananas veya Mango

Zorlu bir antrenmanın ardından sulu bir meyve yemek hem sizi hem de hücrelerinizi canlandırır. Ananas ve mango meyveleri içerdikleri bromelin enzimiyle doğal bi entienflamatuvar görevi üstleniyor. Dahası içerdikleri bu güç, yüksek C vitamini kapasitesiyle beraber hücrelerin antrenman sonrasında daha kolay onarılmasını sağlıyor.

 

Akademik Fitness Uzmanı İsacan Akhan

Instagram: isacanakhan

Size özel hazırlanan beslenme ve egzersiz programları dahilinde çalışarak, profesyonel destek almak isterseniz ”uzaktan eğitim paketlerimizi” inceleyebilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın