KASLAR ŞEKİLLENDİRİLEBİLİR Mİ?

KASLAR ŞEKİLLENDİRİLEBİLİR Mİ?

Bilimsellikten çok uzak olan bu kavram belli egzersizlerin kaslara şekil verdiği iddiasıdır. Kaslara farklı şekil vermek, yuvarlaklaştırmak, birbirinden ayırmak, kaslar arasındaki boşlukları doldurmak gibi birçok hurafe ile fitness salonlarındaki ve fitness forumlarındaki insanlar kandırılmaktadır. Aynı şekilde kadın öğrenciler de pilates gibi egzersiz metotlarının uzun ve zarif kas gelişimi sağladığına, ağırlık çalışmalarının ise kaba, erkeksi görünüme neden olacağına inandırılmaktadır.

 

Kaslar yapılan egzersiz ne olursa olsun iki şekilde yanıt verir. Biri ‘’hipertrofi’’ yani kasın hacimce genişlemesi ve diğeri de ‘’atrofi’’ yani çalışmadığında da hacimce küçülmesidir. Bu sebeple şekillendiren egzersiz hareketi yoktur. Kaslarınızı ya büyütebilir, ya da küçülmesine neden olabilirsiniz.

 

Kısacası posterlerde, dergi kapaklarında gördüğünüz vücutlar için özel şekil veren egzersiz hareketleri aramaya çalışmayın. Kaslarınızı geliştirirken, yağ oranınızı azaltmaya odaklanın. Bırakın gerisine genetik özellikleriniz karar versin.

Akademik Fitness Uzmanı İsacan Akhan

Instagram: isacanakhan

Size özel hazırlanan beslenme ve egzersiz programları dahilinde çalışarak, profesyonel destek almak isterseniz ”uzaktan eğitim paketlerimizi” inceleyebilirsiniz.