menshealth

İSACAN AKHAN KİMDİR?

Türkiye Atletik Fizik Şampiyonu olan İsacan Akhan, aynı zamanda 3. kademe akademik vücut geliştirme ve fitness antrenörü, profesyonel fitness modeli ve blog yazarıdır. Aynı zamanda, dünyanın en prestijli fitness dergisi olan Men’s Health ve Iron Man’in Türkiye sayılarında yazarlık ve modellik yapmaktadır.

Spora 8 yaşında sokak basketbolu ile başlayan İsacan Akhan’ın bu tutkusu 16 yaşına kadar devam etti. Basketbolu meslek edinmek için geldiği İstanbul’da 2. Lig takımlarından olan Yeşilyurt Sport Kulübü’nde hem genç hem de A takım oyuncusu olarak kariyerine başladı.

3 yıl süren profesyonel basketbol kariyeri, ağır antrenmanlar sonucu dizinin sakatlanmasıyla sona erdi. Fizik tedavilerden sonuç alamayınca, doktorlar tek çarenin ameliyat olduğunu söyledi. Ameliyat olmayı reddeden İsacan, kendi araştırmalarıyla kuvvet egzersizleri yaparak sakatlığını tamamen iyileştirmeyi başardı. Bu sırada vücut geliştirme yarışmasına katılacak kadar iddialı bir forma ulaşınca, kariyerini bu alanda yönlendirmeye karar verdi.

2011 yılında kazandığı Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Vücut Geliştirme ve Fitness Antrenörlük Bölümünden 2015 yılında dereceyle mezun oldu.

Akademik eğitimi sırasında antrenman ve beslenme konusundaki bilgilerini geliştirip daha bilinçli bir şekilde çalışarak müsabakalara katılmaya karar verdi. Nisan 2014’te düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda ilk podyum deneyimini yaşayarak, Atletik Fizik Genç Erkekler Türkiye 2.’si olmayı başardı. Bu başarı sonucunda milli takıma davet edilen İsacan Akhan, İspanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Avrupa 7.’si oldu. Eksiklerini tamamlayarak Eylül 2014’teki Dünya Şampiyonası seçmelerinde Atletik Fizik Genç Erkekler Türkiye Şampiyonu olarak Meksika’daki Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı ve Dünya 7.’si oldu.

Yarışmalara hazırlanmaya ve birebir özel dersler vermeye Bodrum’da devam eden İsacan Akhan, kişiye özel vücut geliştirme ve fitness uzaktan eğitim programları sayesinde de bilgilerini ve antrenörlük hizmetini dünya çapında pek çok öğrenciye ulaştırmaktadır.

ironman

2014 Nisan

AVRUPA MİLLİ TAKIM SEÇMELERİ TÜRKİYE 2.LİĞİ

2014 Eylül

DÜNYA MİLLİ TAKIM SEÇMELERİ TÜRKİYE 1.LİĞİ

2014

AVRUPA FİTNESS ŞAMPİYONASI AVRUPA 7.LİĞİ

2014

DÜNYA FİTNESS ŞAMPİYONASI DÜNYA 7.LİĞİ

uzaktan fitness eğitimi

akademik antrenör