BAHANELERİ BIRAK VE BAŞLA!

BAHANELERİ BIRAK VE BAŞLA!

Zamanım yok, egzersizi sevmiyorum, çok sıkıcı, utanıyorum, param yok, neyi nasıl yapacağımı bilmiyorum, ben zaten çok hareket ediyorum, yaşım ilerledi, ben zamanında çok spor yaptım, iş hayatım çok yoğun, hemen yoruluyorum ve kendimi kuvvetsiz hissediyorum, ben yapamam… Bu liste uzar gider. Çünkü bahaneler bitmez!

uzaktan eğitim fitness

Hayat zorluklarla dolu ve her zaman düzenli spora vakit ayıramayabilirsiniz. Fakat dürüst olmak gerekirse kimse o kadar da abartıldığı gibi meşgul değil. En azından haftada iki gün birer saat kendinize vakit ayırabileceğinizi düşünüyorum. Düzenli spor yapanlar ise işi gücü bırakmış, ekmek elden su gölden geçinip giden, eşi-dostu-çocuğu-ebeveyni olmayan, banka hesaplarına düzenli olarak burs yatırılan kişiler değil. Bir de ‘’haftaya Pazartesi başlayacağım’’ bahanesine sığınanlar var. Bu söylediğinize inanıyor musunuz? Sadece vicdanınızı rahatlatıp, kendinizi kandırıyorsunuz. İlk fırsatta başlasanız iyi olur, aksi takdirde o ‘’Pazartesi’’ asla gelmeyecek! Bu sefer yeni bir bahane üreteceksiniz, o da büyük ihtimalle ‘’çok çalışıyorum, spora vakit ayıramıyorum’’ olacaktır. Kısaca şunu söylemek istiyorum ki, ABD Başkanı Obama bile spor yapıyor. Sizce ondan daha mı yoğunsunuz? ‘’Ama gün içinde çok yoruluyorum, enerjim olmadan spora nasıl gidebilirim?’’ dediğinizi duyar gibiyim. Düzenli egzersiz yapmaya başladığınızda kondisyon kazanacağınız için bir kaç hafta içinde kendinizi eski halinize oranla daha enerjik ve kuvvetli hissedeceksiniz. Üstelik spor yapabilmek için illa bir fitness salonuna gitmenize gerek yok. Bir kaç ucuz ekipmanla evinizde de gayet güzel egzersiz yapabilirsiniz. Ekipmanları tamamladıktan sonra kendinize bir hedef belirleyin. Fakat bu hedefler uçuk kaçık, gerçekten uzak olmamalı. Aksi takdirde hedefinize kısa zamanda ulaşamayacağınız için sporu bırakacaksınız! Küçük hedeflerle adım adım ilerlemek sizi motive edecektir ve hep daha iyi olabilmek için daha fazla gayret göstereceksiniz. Örneğin vücut geliştirmek isteyen bir erkeğin kısa zamanda iri kollar, parça parça karın kaslarına sahip olma arzusu çok fazla sürmeden bitecektir. Ya da bir kadının düz ve sert bir karna sahip olup, dikkat çekici bir kalçaya sahip olma isteği kısa sürede umutsuzluğa dönüşecektir. Başlamak için mükemmel olmanıza gerek yok fakat mükemmel olabilmek için başlamanız gerekiyor! Posterlerde ve medyada gördüğünüz dikkat çekici vücuda sahip erkek ve kadınların hiç biri yatarak o forma ulaşmadı.

Unutmamanız gerekir ki bedeninize ne kadar değer verirseniz ve çabalarsanız ilerleyen yaşınızda daha sağlıklı, daha dinç olacaksınız. Şu an beslenmeniz için ve sportif manada yapacağınız masrafları ileride hastaneler, doktorlar, eczaneler için yapmayacağınızı hatırlayın. Spor ile daha kuvvetli bir bedene sahip olacağınız gibi daha geç yaşlanarak daha genç görüneceksiniz. Spor yalnızca ‘’kas oranını arttırmak’’ veya ‘’yağ oranını düşürmek’’ demek değildir! Kuvvetli ve fit bir vücuda sahip olunca değerinizi anlayıp, hayattan daha fazla zevk alacaksınız. Egzersiz hem fiziksel hem de mental yönden müthiş bir ilaç. Hem de oldukça ucuz ve sağlıklı bir ilaç. Unutmayın ne ekerseniz onu biçersiniz…

 

Akademik Fitness Uzmanı İsacan Akhan

Instagram: isacanakhan

Size özel hazırlanan beslenme ve egzersiz programları dahilinde çalışarak, profesyonel destek almak isterseniz ”uzaktan eğitim paketlerimizi” inceleyebilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın