6-Pack Efsaneleri ve Gerçekleri

 

Baklava kaslarını çıkarmak için tek bir doğru ya da yanlış yöntem yok. Ama daha etkili olduğu kanıtlanmış teknikler ve gelişimi yavaşlatıyor olsa da efsaneye dönüşmüş yanlış bilinen gerçekler mevcut. Bunları öğrenerek onlardan uzak durursanız, amacınıza daha çabuk ulaşabilirsiniz.

GERÇEK: Posterlerdeki adamlar gibi 6-Pack’lere asla sahip olamayabilirsiniz.

Dünya üzerindeki birçok erkek dergi kapağındaki bir modeli gördüğü zaman istediği şeyin o olduğunu düşünür ve aynı şekilde olabilmeyi hedefler. Fotoğraflara bağlı kalmak motivasyon açısından iyi bir şey olsa da, yapısal sınırlarınız hayalinizin gerçekleşmesine izin vermeyebilir. Örnek vermek gerekirse, bazı erkeklerin karın kasları yapısal olarak birbirinden ayrıdır ancak bazılarında böyle bir özellik yoktur. Ayrıca bazı erkeklerin üst karın kasları iri olabilirken bazılarınınki daha ufaktır. Yani yağ oranınızı düşürüp karın kaslarınızı çıkardığınızda, o kasların nasıl görüneceğine genetik yapınız karar verecek.

 

EFSANE: 6-Pack’in en iyi yolu crunch egzersizi yapmaktır.

Ortalıkta en çok dolaşan şehir efsanelerinden biri de karın kası yapmak için gün içinde yüzlerce crunch yapılması gerektiği söylentisidir. Bu yanlış bir düşüncedir çünkü crunch yapmak dakika başına çok az kalori yakar. Karın kaslarınızı güçlendirirsiniz ancak kaslarınızın üstünü kapatan yağ katmanını ortadan kaldıramazsınız.

 

GERÇEK: Karın kasları bir gecede çıkmaz

Belirgin 6-Pack’lere kavuşma yolunda somut sonuçlar almak isteyen biriyseniz, karın kaslarının bir gecede çıkmadığını kabul etmeniz gerekiyor. Vücudunuzun alt bölümündeki yağ oranını azaltmayı başarsanız bile, baklavaların çıkması için sabretmeniz şart. Yağ oranını azaltarak oldukça düşük seviyelere getirdiğinizde, hedefinize yaklaşmış olacaksınız.

 

EFSANE: Düşük karbonhidrat diyeti yapmalısınız.

Bu tarz diyetler açlık kontrolünü yönetebilmenizi ve vücudun daha az su tutmasını sağlasa da, karbonhidratsız yaşamak kötü hissetmenizi sağlarsa mücadele etmeyi bırakın. Öte yandan bazı kişiler düşük karbonhidrat diyetlerine yeterli tepkiyi gösteremez ve bu nedenle, bu diyetlerin yerine daha iyi bir seçenek olan karışık diyetleri tercih etmek zorunda kalabilir.

 

GERÇEK: Erkekler karın kaslarını daha kısa sürede çıkarabilir

Fakat bu gerçeği kadınları geçebilmekten çok, çalışma partnerinizin sizden daha kısa sürede karın kası yapabilecek olması olarak görmelisiniz. Çünkü karın kaslarını çıkarmak için uğraşan birçok kadın, kendini bu işe adamamış erkeklerden daha başarılı olur. Ancak genellikle erkeklerin vücudunun alt bölümü daha kısa sürede karın kasları elde edebilir. Öte yandan kadın vücudu düzgün çalışmak için daha fazla yağ oranına ihtiyaç duyduğundan, karın kaslarını çıkarmak için yağ yakmaya çalıştıklarında kendi vücutlarına karşı mücadele vermiş oluyorlar. Kadınlar da gerçekten etkili karın kasları çıkarabilir ancak onların karın kasları, erkeklerinki kadar yağsız görünmeyebilir.

EFSANE: Daha etkili sonuçlar için daha fazla kardiyo yapmalısınız.

Bir başka şehir efsanesi ise saatler süren kardiyo antrenmanlarının yağdan tamamen arındırılmış karın kaslarını beraberinde getireceğidir. Kardiyo antrenmanları yağ yakımı için oldukça etkili bir silahtır. Özellikle interval antrenman yapıyorsanız metabolizma hızınız artar ve bu da gün boyunca yağ yakmanızı sağlar. Ancak yine de kardiyo antrenmanları 6-pack’leri ortaya çıkarmanızda tek başına etkili olmaz. Bu yüzden karın kasları konusunda daha başarılı olabilmek için kardiyo programlarının yanına yoğun ağırlık programları ve güzel bir diyet planı eklemelisiniz. Kardiyo antrenmanlarından nefret eden biriyseniz de kardiyo yapmadığınız için karın kaslarına kavuşamayacağınızı düşünmeyin. Bu durumda yapmanız gereken şey kardiyoyla yakamadığınız kalorileri sıkı bir diyetle yakmaktır.

 

GERÇEK: Güçlü karın kaslarınız olmadan da baklavaları çıkarabilirsiniz.

Birçok kişi baklavalara sahip olmak için kuvvetli karın kaslarına sahip olmak gerektiğini düşünür. Karın kaslarını ve merkez bölgesini kuvvetlendirme amacıyla çalışmak, sakatlık riskini azaltmak ve ağırlık kaldırma potansiyelini artırmak için birebirdir. Fakat baklavalar için şart değil. Örneğin etrafınızda bulunan 7-9 yaş arasındaki çocuklara bakarsanız birçoğunda bu kasların olduğunu görebilirsiniz. Onların karın kaslarının gücünü denemeye kalkarsanız da çok güçlü olmadıklarını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni çocukların vücut yağ oranının yüksek olmaması ve bu yüzden kaslarının net bir şekilde seçilebilir olmasıdır. Herkesin olduğu gibi sizin de karın kaslarınız var ve yapmanız gereken tek şey, yağ oranını düşürerek onların görebilir hale gelmesini sağlamak.

 

EFSANE: 6-Pack’ler bir kere çıktı mı, işlem tamam.

Karın kasları hakkındaki son mit ise bir kere çıkardınız mı, artık karın çalışmayı bırakabileceğiniz efsanesidir. Büyük emeklerin karşılığında çıkardığınız baklavalar muhteşem görünüyor olabilir. Fakat bu demek değildir ki bir kez daha ortadan kaybolmayacaklar. Diyetinize bağlı kalmayıp geniş davrandığınızda, karın kaslarınızın üzeri hemen kaplanabilir. Yani karın kası yaptıktan sonra onların sürekli orada kalacağını düşünmeyin. İşin zor tarafı olan karın kaslarını ortaya çıkarma işleminden sonra, eskisi kadar düşük kalorili diyetler yapmanıza gerek yok. Fakat spora başlamadan önce yeme alışkanlıklarınıza döndüğünüzde de karın kaslarınızın hâlâ yerinde olacağını düşünürseniz, büyük bir yanılgının içine düşmüş olursunuz.

 

Size özel hazırlanan beslenme ve egzersiz programları dahilinde çalışarak, profesyonel destek almak isterseniz ”uzaktan eğitim paketlerimizi” inceleyebilirsiniz.